Artykuły

Różeniec górski – niezłe ziółko dla wydolności

3 listopada 2017 0
rozeniec-gorski-odchudzanie-1200x689.jpg

Różeniec górski należy do roślin, których działanie skupione jest na redukowaniu poziomu stresu. Roślinę jako pierwsi odkryli rosyjscy badacze i to oni zauważyli jej niezwykłe właściwości tonizujące. Podczas badań okazało się, że różeniec, obniża poziom stresu, poprawiając dodatkowo samopoczucie i nastrój. Działanie te, klasyfikują suplementy na bazie różeńca do grupy tzw. adaptogenów.

Jak działa?

Substancje, które zawarte są w roślinie, takie jak rozawiny i salidrozydy, wykazują wpływ na korę mózgową, zwiększając jej aktywność, co sprawia, że poprawie ulegają funkcje poznawcze mózgu, jak i znaczna poprawa koncentracji, czy procesu zapamiętywania. Co więcej, badacze sugerują, że substancje aktywne, zawarte w roślinie, mogą również przyczyniać się do odczucia lekkiej stymulacji pracy mózgu, zwiększając jego aktywność przy jednoczesnym zmniejszeniu podatności na przemęczenie, jak i uczucie znużenia.

W suplementacji różeniec wykorzystywany jest głównie jako preparat redukujący stres. Co więcej, jego działanie, sprzyja walce z bólami głowy, które mogą mieć podłoże stresogenne. Oprócz działania niwelującego poziom stresu wykazuje również wsparcie adaptacyjne na tej płaszczyźnie, podnosząc próg tolerancji na sytuacje stresogenne.

Jakie ma znaczenie w sporcie?

Różeniec górski w sporcie wykorzystywany jest ze względu na swoje silne właściwości adaptogenne. Oznacza to, że wspomaga przystosowanie układu nerwowego do poziomu wysiłku i obciążenia treningowego, zapobiegając powstawaniu stanów tzw. wypalenia i braku chęci na treningi. Co więcej, działanie różeńca sprawia, że progresja treningowa może przebiegać efektywniej, bez zakłóceń, co jest dość istotne w przypadku osób trenujących intensywnie, zwłaszcza na poziomie zawodowym.

W suplementach okołotreningowych, jak np. spalacze tłuszczu, ma na celu wspomaganie wysiłku fizycznego, poprzez podtrzymanie motywacji do działania, chęci do podejmowania wysiłku fizycznego, co przekłada się na większe możliwości treningowe. Dzięki suplementacji różeńcem, możemy trenować intensywniej i dłużej, dbając jednocześnie o układ nerwowy, aby nie uległ przetrenowaniu.

Co ważne, różeniec górski wykazuje właściwości wspomagające tzw. oczyszczenie receptorów, odpowiedzialnych za odbiór sygnałów, stymulujących układ nerwowy. Oznacza to, że w przypadku, gdy nasz organizm nie reaguje na stymulanty np. typu kofeina, wykorzystanie suplementacji tą rośliną, przyczynia się do znacznej poprawy oczyszczenia organizmu od działania stymulantów, pozwalając na ponowne cieszenie się z siły np. wypitej kawy.

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *