Artykuły

Kofeina nie tylko pobudza. Zaskakujące właściwości kofeiny

15 października 2017 0
kofeina-redox-1200x689.jpg

Kofeina należy do organicznych związków chemicznych, które to z kolei należą do grupy alkaloidów purynowych. Kofeina w suplementacji wykorzystywany jest głównie w formie syntetycznej, jednak jej pozyskiwanie może odbywać się również drogą naturalną, a jej źródłem jest np. kawa, kakaowiec, guarana, czy też yerba mate. Po kofeinę w codziennej diecie sięgamy głównie pijąc naszą ulubioną małą czarną, czyli kawę. Jakie są jeszcze jej ciekawe właściwości, które wykazują działanie wspomagające organizm?

Kofeina jako stymulant

Wykorzystanie kofeiny w suplementach diety znalazło swoje miejsce, jako baza dla produktów działających termogenicznie i pobudzająco. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów adenozynowych w mózgu, co sprawia, że przestajemy odczuwać zmęczenie, jak i brak chęci do treningu. Co więcej, działanie kofeiny polega na lekkim wsparciu przeciwbólowym, co sprawia, że aktywność fizyczna może być wykonywana na wyższym, intensywniejszym poziomie.

Kofeina jako spalacz tłuszczu

Działanie kofeiny również oznajmia się jako wsparcie podczas redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie termogeniczne. Kofeina znacznie podnosi ciepłotę ciała, co sprawia, że procesy lipolityczne przebiegają dużo sprawniej. Oznacza to, że suplementacja kofeina wspomaga efektywność odchudzania, a Ty jesteś w stanie spalić więcej kalorii pochodzących ze zmagazynowanej energii.
Co więcej, działanie termogenicznie wpływa znacznie na ograniczenie apetytu, co w przypadku redukcji nie pozostaje bez znaczenia.

Kofeina na pamięć i koncentrację

Wykorzystanie kofeiny znalazło również swoje miejsce jako element wspomagania układu nerwowego. Suplementacja podnosi znacznie możliwości układu nerwowego, wpływając na takie aspekty jak pamięć, możliwości zapamiętywania i kojarzenia, jak i na skupienie/koncentrację. Sprawia to, że zastosowanie kofeiny w suplementacji okołotreningowej, podnosi możliwości organizmu, nie tylko w sferze fizycznej, ale i działania ukierunkowanego na procesy myślowe, co jest ważne w sportach wymagających koncentracji i opracowania strategii działania, jak np. sporty walki.

Kofeina na poprawę nastroju i nie tylko

Naukowcy stwierdzili, że działanie kofeiny wpływa również na poprawę nastroju. Odpowiada ona za uwalnianie dopaminy, co powoduje, że organizm doznaje stanu zadowolenia emocjonalnego. Co więcej, wpływ kofeiny reguluje również poziom histaminy, odpowiedzialnej za działania alergiczne. Z powodzeniem wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób jak np. astma, czy cukrzyca typu II.

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *