Artykuły

Ekstrakt z kory cynamonu – wsparcie odchudzania

8 stycznia 2018 0
cynamon-ekstrakt-1200x689.jpg

Większość z nas kojarzy cynamon z przyprawą, której zastosowanie w kuchni polskiej znalazło swoje miejsce jako element deserów, czy domowych wypieków. Jednak, jak wykazują badania naukowe, cynamon jest wykorzystywany powszechnie, jako składnik suplementów diety, jak i leków, których celem jest wsparcie odchudzania, redukowania cellulitu, przeciwdziałania trądzikowi, czy też wsparcie w leczeniu przeziębień i dolegliwości żołądkowych.

Ekstrakt z kory cynamonu to nic innego, jak zmielona kora cynamonowca cejlońskiego, której zapach i smak kojarzy się nam ze świątecznymi wypiekami. Jednak, ze względu na znajdujące się w składzie aldehydy, szybko zyskał na popularności, jako produkt wykazujący działanie prozdrowotne. W medycynie estetycznej, w suplementacji sportowej, jak i w leczeniu m.in. isnulinooporności, znajdziemy szeroko stosowane formy cynamonu, od olejków na bazie nasion rośliny, do ekstraktów, o którym mowa w tytule.

Dlaczego wykorzystywany jest w procesie odchudzania?

Otóż ekstrakt z cynamonu, charakteryzuje się trzema głównymi właściwościami, które sprawiły, że zaczęto wykorzystywać go w suplementacji sportowej.

Pierwsza to działanie regulujące poziom cukru we krwi.

Cynamon działa jako znakomity stabilizator cukru we krwi, co wspomaga proces wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Oznacza to, że krążąca we krwi glukoza jest wykorzystywana efektywniej na procesy energetyczne, sprawiając, że mięśnie chętniej korzystają z niej jako paliwa energetycznego. Jest to bardzo ważny aspekt odchudzania, gdyż niewykorzystana glukoza nie jest tak szybko absorbowana i ponownie magazynowana w tkance tłuszczowej. Co więcej, działanie tego typu sprzyjać będzie dodatkowo redukcji tkanki tłuszczowej z miejsc opornych, uzależnionych od funkcji insuliny. Niższy poziom cukru we krwi, nie będzie stymulował trzustki w tak znacznym stopniu do wydzielania insuliny, jak podczas braku dodatku cynamonu w naszej diecie.

Druga właściwość to działanie termogeniczne.

Dodatek cynamonu, często towarzyszy spalaczom domowej roboty, które bazują na kawie. Wypijając kawę solo, a tą z dodatkiem cynamonu, czuć wyraźnie, że efekt nasilonej termogenezy w naszym ciele jest mocniej odczuwalny. Działanie termogeniczne jest to podniesienie ciepłoty ciała ludzkiego, co sprzyja procesom biochemicznym odpowiedzialnym za redukcję tłuszczu. Lipoliza, bo tak profesjonalnie nazywany jest ten proces, powoduje rozpad cząsteczki tłuszczu, do postaci, którą organizm jest w stanie wykorzystać podczas wysiłku. Oznacza to, że trenując, organizm chętniej będzie sięgał po zapasy tłuszczu w naszym ciele, ze względu na ich ułatwiony dostęp.

Trzecia właściwość to wsparcie dla kontroli apetytu

Trzecia właściwość związana jest ściśle z dwiema opisywanymi powyżej. Działanie termogeniczne powoduje efekt w postaci hamowania apetytu. Jest to dość pożądane podczas odchudzania, gdy mamy mniejsze ilości jedzenia na talerzu, a apetyt i uczucie głodu bywa kłopotliwe. Działanie stabilizujące poziom cukru we krwi, opisywane w punkcie pierwszym, również będzie mocno wpływało na tego typu działanie. Brak znacznych skoków cukru, nie będzie powodował hipoglikemii, która z kolei będzie wprowadzała nas w stan znacznego nasilenia głodu i sięgnięcia po przypadkową przekąskę.

Jakie jeszcze właściwości posiada?

Otóż jak się okazuje, ekstrakt z cynamonu może być dodatkowo ważnym elementem wsparcia w leczeniu m.in. chorób neurodegeneracyjnych. Właściwości te zawdzięczamy zawartej w roślinie epikatechinie. Działanie termogeniczne, napotne, z powodzeniem wykorzystywane jest również w okresach przeziębień i grypy, pozwalając organizmowi nie tylko zwalczać wirusy, ale i przeciwdziałać ponownemu zachorowaniu.

Co więcej, cynamon charakteryzuje się znacznym działaniem antynowotworowym, detoksykacyjnym, zapobiegać dolegliwościom żołądkowo-trawiennym. Dodatkowo, w publikacjach naukowych znaleźć można wzmianki o właściwościach regulujących poziom cholesterolu we krwi, jak i dbaniu o odpowiedni stosunek frakcji lipoproteiny LDL i HDL.

Podsumowanie

Ekstrakt z kory cynamonu jest dodatkiem do spalacza, który jest mile widziany i pożądany. Dzięki jego zastosowaniu efekt odchudzania jest dodatkowo wsparty poprzez mobilizowanie tkanek do większej absorpcji glukozy, która nie zostanie ponownie odłożona w tkance tłuszczowej. Co więcej, efekt obniżonej ilości cukru we krwi, jest mocno sprzyjającym elementem pozbycia się tłuszczu opornego z dolnej części brzucha i boczków.

Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *