Blog

cynamon-odchudzanie-1200x801.jpg

Cynamon jest to zmielona kora cynamonowca cejlońskiego, jest to przyprawą wielu potraw świątecznych, ale nie tylko. Cynamon zawiera liczne substancje zdrowotne. Najcenniejszą z nich jest aldehyd cynamonowy, to właśnie on nadaje cynamonowi charakterystyczny zapach. Poza właściwościami prozdrowotnymi, cynamon należy do grupy termogeników, czyli substancji wspomagającej przemianę materii i spalania tłuszczu. 

Cynamon pozwala utrzymać smukłą sylwetkę

Wraz z wiekiem komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę i bardzo często dzieje się tak, że  wahania cukru we krwi po posiłku są niekorzystne, co prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny. Aby uniknąć problemów związanych z wahaniami cukru we krwi, warto „oczyścić” swoją dietę oraz włączyć do codziennego rytuału ćwiczenia i większą ilość aktywności fizycznej. Tak jak wcześniej zaznaczyłam, cynamon jest przyprawą wspomagająca przemianę materii, dlatego też warto włączyć nawet niewielką ilość tej przyprawy do diety, aby usprawnić wszystkie procesy trawienne. 

Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że dodanie 6 gramów cynamonu do puddingu ryżowego zmniejszyło wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku. Inne badania również wykazują podobne wyniki. 

Inne korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania cynamonu

Poza wpływem na obniżenie cukru we krwi cynamon wpływa również na obniżenie stężenia lipidów we krwi, w tym cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów od 7-30%.

Podsumowanie

Cynamon jest pyszną przyprawą i stanowi świetny dodatek do dań i deserów. Warto również dodawać cynamon do śniadań np. Do owsianki z owocami, dzięki temu dodatkowo wspierasz przemianę materii. Jeśli nie lubisz smaku cynamonu, a chcesz korzystać z jego właściwości prozdrowotnych. Redox EXTREME w swoim składzie zawiera ekstrakt z kory cynamonowca.


reaeg123231123-1200x689.jpg

Redox Extreme, jest to produkt termogeniczny, którego skład został zaprojektowany z myślą o osobach, które mają problem z utratą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że pozwala on wspomóc efekt diety i treningu, który będziemy mogli kontrolować za pomocą fałdomierzu dołączonego do suplementu. Co więcej, jeżeli nie będziemy posiadać pewności co do tego, że nasza dieta i treningi są właściwe, możemy dokonać konsultacji z trenerem i dietetykiem, którzy chętnie pomogą nam ukierunkować posiłki tak, aby spalacz zadziałał jeszcze mocniej. Pomoc dietetyka/trenera, otrzymujemy w formie on-line po zakupieniu suplementu.

Co takiego posiada w składzie Redox Extreme, że coraz częściej stanowi wybór osób przechodzących na redukcję?

Przede wszystkim jego skład został podzielony na trzy obszary, gdzie każdy z nich posiada inne ukierunkowane działanie.

 • wsparcie termogenezy, zapewnia rewolucyjny dodatek bazujący na kapsaicynie, która jest w formie opatentowanej capsimax. Jej działanie, polega na tym, aby ciepłota ciała została podniesiona, co będzie powiązane z nasileniem działań lipolitycznych. Co więcej, podniesiona termogeneza, to wpływ hamujący na apetyt, co dodatkowo jest mocnym plusem podczas okresu redukcyjnego.
 • wsparcie układu nerwowego zapewniają komponenty z dodatkiem różeńca górskiego, wyciągu z szafranu, jak i dodatek magnezu i kofeiny. Składowe te nie tylko zadają o to, aby procesy regeneracyjne przebiegały w sposób prawidłowy, ale też, zawarta kofeina pobudza i motywuje do działania. Warto również wspomnieć, że kofeina dodatkowo podnosi możliwości wytrzymałościowe, co sprawia, że treningi stają się efektywniejsze.
 • podtrzymanie wrażliwości na insulinę, obecnymi czasy jest to szalenie istotne zagadnienie, które nie tylko pomaga w redukcji miejsc opornych na naszym ciele, opornych na redukcję, ale i utrzymuje kondycję metaboliczną na wysokim poziomie. Kapsaicyna, ekstrakt z cynamonu, chrom, są to składowe suplementu, które zadbają o to, aby spożywana energia, nie wracała w tkankę tłuszczową. Oznacza to, że spalacz Redox Extreme pozwala na redukcję masy ciała bez efektu jojo.

Utrzymanie motywacji, chęci do treningu, aktywności fizycznej, to elementy, które powinny towarzyszyć odchudzaniu. Bez pozytywnego nastawienia na trening, nasze działania nie będą na tyle efektywne, aby pozbyć się niechcianych kilogramów. Osoby testujące Redox Extreme, opisują swoje wrażenia na forum sfd, sugerując, aby wykorzystać wraz z zakupem spalacza pomoc dietetyczną, co pozwoliło im na przyspieszenie tempa odchudzania.


cynamon-ekstrakt-1200x689.jpg

Większość z nas kojarzy cynamon z przyprawą, której zastosowanie w kuchni polskiej znalazło swoje miejsce jako element deserów, czy domowych wypieków. Jednak, jak wykazują badania naukowe, cynamon jest wykorzystywany powszechnie, jako składnik suplementów diety, jak i leków, których celem jest wsparcie odchudzania, redukowania cellulitu, przeciwdziałania trądzikowi, czy też wsparcie w leczeniu przeziębień i dolegliwości żołądkowych.

Ekstrakt z kory cynamonu to nic innego, jak zmielona kora cynamonowca cejlońskiego, której zapach i smak kojarzy się nam ze świątecznymi wypiekami. Jednak, ze względu na znajdujące się w składzie aldehydy, szybko zyskał na popularności, jako produkt wykazujący działanie prozdrowotne. W medycynie estetycznej, w suplementacji sportowej, jak i w leczeniu m.in. isnulinooporności, znajdziemy szeroko stosowane formy cynamonu, od olejków na bazie nasion rośliny, do ekstraktów, o którym mowa w tytule.

Dlaczego wykorzystywany jest w procesie odchudzania?

Otóż ekstrakt z cynamonu, charakteryzuje się trzema głównymi właściwościami, które sprawiły, że zaczęto wykorzystywać go w suplementacji sportowej.

Pierwsza to działanie regulujące poziom cukru we krwi.

Cynamon działa jako znakomity stabilizator cukru we krwi, co wspomaga proces wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Oznacza to, że krążąca we krwi glukoza jest wykorzystywana efektywniej na procesy energetyczne, sprawiając, że mięśnie chętniej korzystają z niej jako paliwa energetycznego. Jest to bardzo ważny aspekt odchudzania, gdyż niewykorzystana glukoza nie jest tak szybko absorbowana i ponownie magazynowana w tkance tłuszczowej. Co więcej, działanie tego typu sprzyjać będzie dodatkowo redukcji tkanki tłuszczowej z miejsc opornych, uzależnionych od funkcji insuliny. Niższy poziom cukru we krwi, nie będzie stymulował trzustki w tak znacznym stopniu do wydzielania insuliny, jak podczas braku dodatku cynamonu w naszej diecie.

Druga właściwość to działanie termogeniczne.

Dodatek cynamonu, często towarzyszy spalaczom domowej roboty, które bazują na kawie. Wypijając kawę solo, a tą z dodatkiem cynamonu, czuć wyraźnie, że efekt nasilonej termogenezy w naszym ciele jest mocniej odczuwalny. Działanie termogeniczne jest to podniesienie ciepłoty ciała ludzkiego, co sprzyja procesom biochemicznym odpowiedzialnym za redukcję tłuszczu. Lipoliza, bo tak profesjonalnie nazywany jest ten proces, powoduje rozpad cząsteczki tłuszczu, do postaci, którą organizm jest w stanie wykorzystać podczas wysiłku. Oznacza to, że trenując, organizm chętniej będzie sięgał po zapasy tłuszczu w naszym ciele, ze względu na ich ułatwiony dostęp.

Trzecia właściwość to wsparcie dla kontroli apetytu

Trzecia właściwość związana jest ściśle z dwiema opisywanymi powyżej. Działanie termogeniczne powoduje efekt w postaci hamowania apetytu. Jest to dość pożądane podczas odchudzania, gdy mamy mniejsze ilości jedzenia na talerzu, a apetyt i uczucie głodu bywa kłopotliwe. Działanie stabilizujące poziom cukru we krwi, opisywane w punkcie pierwszym, również będzie mocno wpływało na tego typu działanie. Brak znacznych skoków cukru, nie będzie powodował hipoglikemii, która z kolei będzie wprowadzała nas w stan znacznego nasilenia głodu i sięgnięcia po przypadkową przekąskę.

Jakie jeszcze właściwości posiada?

Otóż jak się okazuje, ekstrakt z cynamonu może być dodatkowo ważnym elementem wsparcia w leczeniu m.in. chorób neurodegeneracyjnych. Właściwości te zawdzięczamy zawartej w roślinie epikatechinie. Działanie termogeniczne, napotne, z powodzeniem wykorzystywane jest również w okresach przeziębień i grypy, pozwalając organizmowi nie tylko zwalczać wirusy, ale i przeciwdziałać ponownemu zachorowaniu.

Co więcej, cynamon charakteryzuje się znacznym działaniem antynowotworowym, detoksykacyjnym, zapobiegać dolegliwościom żołądkowo-trawiennym. Dodatkowo, w publikacjach naukowych znaleźć można wzmianki o właściwościach regulujących poziom cholesterolu we krwi, jak i dbaniu o odpowiedni stosunek frakcji lipoproteiny LDL i HDL.

Podsumowanie

Ekstrakt z kory cynamonu jest dodatkiem do spalacza, który jest mile widziany i pożądany. Dzięki jego zastosowaniu efekt odchudzania jest dodatkowo wsparty poprzez mobilizowanie tkanek do większej absorpcji glukozy, która nie zostanie ponownie odłożona w tkance tłuszczowej. Co więcej, efekt obniżonej ilości cukru we krwi, jest mocno sprzyjającym elementem pozbycia się tłuszczu opornego z dolnej części brzucha i boczków.


faldomierz-redox-1200x689.jpg

Metod na sprawdzenie efektywności przebiegu redukcji tkanki tłuszczowej jest kilka. Najczęściej wyznacznikami udanego odchudzania są zmniejszające się obwody poszczególnych partii ciała, spadek masy ciała, zmiany sylwetki w odbiciu lustra. Jednak żadną z tych metod nie określimy procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Do tego celu niezbędny jest na fałdomierz.

Fałdomierz – czym jest?

Fałdomierz jest urządzeniem pomiarowym, za pomocą którego możemy określić grubość fałdów skórnych w poszczególnych miejscach naszego ciała. Jego działanie polega na złapaniu skóry w trzech miejscach i odczytaniu ze skali grubości fałdy, wyrażonej w milimetrach. W zależności od płci, miejsca pomiarowe nieznacznie się różnią.

W przypadku kobiet punktami pomiaru są:

 • udo
 • brzuch
 • triceps

Natomiast w przypadku mężczyzn:

 • udo
 • brzuch
 • klatka piersiowa

Aby wynik był jak najbardziej dokładny, w każdym z podanych miejsc należy dokonać kilkukrotnego pomiaru i następnie przyjąć średnią wartość.

Pomiar fałdomierzem – co wskazuje?

Za pomocą fałdomierza określamy grubość fałdy skórnej wraz z zawartą pod nią tkanką tłuszczową. Im tkanki tłuszczowej w ciele jest mniej, tym fałd skóry złapany przez urządzenie będzie chudszy. Metoda określania zawartości tkanki tłuszczowej przy użyciu fałdomierza charakteryzuje się dużą dokładnością. Wielu specjalistów z dziedziny żywienia uważa, że wyniki uzyskane tą metodą są bardziej miarodajne, niż wskazania urządzeń elektrycznych do analizy składu ciała (analizy impedancji bioelektrycznej, BIA).

Obliczanie zawartości tkanki tłuszczowej

Po dokonaniu kilku pomiarów w trzech miejscach i obliczeniu średniej dla każdej z partii, należy podstawić otrzymane wartości do wzorów.
Pierwszym z nich jest wzór „body density”:
BD = 1,1093800 – (0,0008267 x #3) + 0,0000016 x #3^2) – (0,0002574 x #4)

#3 – suma wszystkich pomiarów w milimetrach
#3^2 – suma wszystkich pomiarów podniesiona do potęgi 2 w milimetrach
#4 – wiek osoby badanej w latach

Za przykład posłuży kobieta w wieku 25 lat o następujących pomiarach:

 • triceps 15mm
 • brzuch 25 mm
 • udo 20mm

BD=1,1093800 – (0,0008267 x 60) + (0,0000016 x 3600) – (0,0002574 x 25)

BD=1,1093800 – 0,049602 + 0,00576 – 0,006435

DB=1,059103

Otrzymany współczynnik body density wykorzystujemy w dwóch kolejnych wzorach. Z otrzymanych wyników obliczamy średnią arytmetyczną.

BF% = (457 / Body density) – 414,2

BF% = (495 / Body density) – 450

BF% = 457/1,059103 – 414,2 i BF%=495/1,059103 – 450

BF%= 17,3 i BF%=17,38

BF%= (średnia z obu wyliczeń) 17,34

Z wykonanych obliczeń wynika, iż przykładowa kobieta w wieku 25 lat posiada 17,34% tkanki tłuszczowej podskórnej.
W przypadku mężczyzn, wzory i obliczenia są takie same, zmieniają się tylko punkty pomiarowe w ciele.

Jak widać, samodzielne określenie procentowego udziału tkanki tłuszczowej w ciele wcale nie jest takie trudne. Używając fałdomierza jesteśmy w stanie sprawdzić, czy tempo redukcji jest odpowiednie. Metoda ta jest niewątpliwie najdokładniejszą spośród wszystkich. Pamiętajcie że kupując spalacz tłuszczu REDOX Extreme otrzymujecie fałdomierz GRATIS!


tabletki-na-odchudzanie-1200x689.jpg

Uzyskanie sportowej formy, stricte powiązanej z wyglądem sylwetki, zazwyczaj składa się z dwóch etapów. Pierwszym etapem, jest zbudowanie odpowiedniej ilości masy mięśniowej, co pozwoli nadać pewnej formy naszemu ciału. Drugim etapem, jest redukcja tkanki tłuszczowej, co ma za zadanie podkreślić zdobyta muskulaturę, nadać atletycznego wyglądu ciału, jak i ostrości w wyglądzie. Jednak, o ile budowa masy mięśniowej, jest etapem, który nie przysparza problemów, pod warunkiem odpowiedniego podejścia, o tyle redukcja tkanki tłuszczowej może być kłopotliwa.

Obniżona podaż kalorii, powiązana jest z mocnym wpływem na samopoczucie osoby trenującej. Zauważyć można:

 • mniej energii na treningu
 • senność
 • brak koncentracji
 • brak motywacji
 • obniżony nastrój i samopoczucie
 • nieustanne uczucie głodu.

Część z tych mankamentów obniżonej podaży kalorii, można wyeliminować za pomocą diety i dopasowanego treningu. Jednak nie wszystko jest takie proste. Na pomoc przychodzi wykorzystanie odpowiedniej suplementacji, która będzie miała na celu wesprzeć działania dietetyczno treningowe.

Dobrze dobrany spalacz tłuszczu, ma za zadanie znacznie podnieść efektywność odchudzania. Powinien od wpływać na regulowanie gospodarki cukrowej, co zapobiegnie wahaniom poziomu cukru we krwi, a to z kolei uchroni nas przed atakami głodu. Co więcej, składniki aktywne, powinny podnosić poziom termogenezy, co przyczynia się bezpośrednio do większych możliwości utraty tłuszczu, poprzez nasilenie lipolizy.

Spalacz tłuszczu to również aspekt psychologiczny. Poprzez realny wpływ na układ nerwowy, stymuluje on do działania, gdzie aktywność podejmowana jest chętniej, jak i trwa dłużej. Dzięki termogenikom, trening staje się więc efektywniejszy, możliwy jest większy wydatek energii, co pozwala na “spalenie” większej ilości kalorii. Co więcej, stosowania spalacza, daje niezłego kopa motywacyjnego. Dzięki temu, że czujemy wsparcie suplementu, mamy więcej chęci do trzymania diety, jak i regularnych treningów.

Jakie składniki powinien mieć skuteczny spalacz tłuszczu?

Jeżeli rozpatrujemy efektywność spalacza, pod kątem jego składu, przede wszystkim powinien opierać się on na pewnych obszarach wsparcia organizmu.

 • walkę z tłuszczem, co zapewni nam taki komponent jak kofeina, kapsaicyna, forskolina czy HCA. Ich działanie polega na stymulowaniu lipolizy, jak i podnoszeniu ciepłoty ciała, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie zmagazynowanego tłuszczu w celach energetycznych.
 • wsparcie dla gospodarki cukrowej, zapewniają takie składniki jak chrom, cynamon, imbir, jak i wcześniej wspomniana kapsaicyna. Prawidłowa funkcja insuliny to możliwość na pozbycie się tłuszczu z najbardziej opornych miejsc na ciele, dlatego ważną cechą spalacza, jest posiadanie komponentów tego typu.
 • podtrzymanie dobrego samopoczucia, kluczowe zagadnienie na redukcji. To właśnie dzięki temu, że czujemy się dobrze, mamy ochotę na podejmowanie wysiłku.
 • pobudzenie i motywacja, odpowiedni spalacz tłuszczu, powinien pobudzać. Działanie stymulacyjne pozwoli na wykonanie intensywnego wysiłku, co przełoży się na znaczne podniesienie wydatku energetycznego. Redukcja tkanki tłuszczowej polega na tym, że za pomocą właśnie aktywności, powinniśmy stymulować organizm, aby czerpał energię z zapasów tłuszczu.

Tego typu działanie uzyskamy za pomocą spalacza REDOX od firmy ALLNUTRITION. Jest to skuteczne połączenie podstawowych składników, których działanie synergiczne, wykazuje znaczny potencjał wspomaganie redukcji tłuszczu. Receptura została opracowana przez grono specjalistów z dziedziny technologii żywienia człowieka, dietetyków, jak i trenerów. Liczne testy pokazały, że REDOX skutecznie wspomaga organizm.


spalacz-tluszczu-utrata-kilogramow-1200x689.jpg

Nie ulega wątpliwości, że okres redukcji tkanki tłuszczowej, jest najmniej przyjemnym spośród mezocykli budowania sportowej formy. O ile budowa masy mięśniowej, utożsamiana jest z dużą dostępnością pokarmu i kalorii, tak okres redukcji, jest już mniej łaskawy dla naszego żołądka, który dość często będzie domagał się, abyśmy jedli więcej, na co pozwolić sobie jednak nie można. Wpływa to między innymi na nasze samopoczucie, nastrój, jak i zdolność do podejmowania aktywności, co wpływa na efekt końcowy wysiłku.

Co więcej, bilans energetyczny ujemny, wpływać będzie na pogorszenie możliwości wysiłkowych, co z kolei będzie manifestowało się, jako obniżenie siły podczas wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo mniejszy zasób energii w diecie, może powodować takie skutki jak:

 • brak koncentracji
 • uczucie zmęczenia, które ciągle nam towarzyszy
 • brak motywacji do treningu
 • kiepskie samopoczucie
 • uczucie ciągłego głodu

Odpowiednio zbilansowana dieta, ma za zadanie chronić nas przed tego typu reakcjami organizmu, co wymaga znacznej wiedzy o naszym ciele oraz tego, jakie składniki żywieniowe potrzebuje. Jednak czasem nawet doborowa dieta, nie wystarczy, a organizm potrzebuje nieco wsparcia w postaci suplementacji.

Czy wykorzystywanie spalacza, przekłada się na utratę zbędnych kilogramów?

Wykorzystanie spalacza tłuszczu, podczas diety redukcyjnej, ma za zadanie usprawnić działanie metabolizmu, który to będzie mobilizowany, do większego wykorzystania zasobów tłuszczu w naszym ciele. Głownie spalacz cel ten osiąga poprzez dwa mechanizmy:

Pierwszy z nich to działanie lipolityczne. Lipoliza, jest to efekt, który dąży do rozkładu tłuszczu zawartego w tkance tłuszczowej, do wolnych kwasów tłuszczowych oraz glicerolu. Strategia ta pozwala, aby organizm wykorzystał więcej energii zgromadzonej w ciele, na potrzeby wysiłkowe, dzięki wyższej koncentracji wolnych kwasów tłuszczowych w organizmie.

Drugi z mechanizmów to działanie termogeniczne, które ukierunkowane jest na podniesienie ciepłoty ciała. Typowy termogenik, ma za zadanie podnieść temperaturę naszego ciała, tak, aby ułatwić efekt redukcji tkanki tłuszczowej. Gdy organizmowi jest “ciepło”, sprawniej zachodzą mechanizmy lipolityczne, jak i wykorzystanie wolnych kwasów tłuszczowych jest usprawnione. Co więcej, nasilona termogeneza, skutecznie hamuje apetyt, zapobiegając napadom głodu.

Te dwa mechanizmy, są głównym elementem wsparcia w odchudzaniu. Wykorzystanie spalacza tłuszczu, znacznie podnosi efektywność utraty zmagazynowanego tłuszczu, za sprawą znacznie podniesionej efektywności wysiłku, jak i możliwości wykorzystania tłuszczu na potrzeby energetyczne.

Na jakich płaszczyznach powinien jeszcze działać spalacz?

Jeżeli prześwietlimy budowę spalacza tłuszczu, powinien on wpływać dodatkowo na takie parametry jak:

 • wsparcie gospodarki insulinowej, które zazwyczaj w spalaczu zapewniają takie dodatki jak cynamon, chrom, czy kapsaicyna. Odpowiednio funkcjonująca gospodarka cukru we krwi, ma za zadanie podnieść efektywność utraty tkanki tłuszczowej, chroniąc przed ponownym magazynowaniem energii w tkance tłuszczowej.
 • wsparcie samopoczucia, tak, aby organizm w, jak najmniejszym stopniu odczuł skutki uboczne obniżonej kaloryczności w diecie. Tego typu działanie, wykazują zazwyczaj adaptogeny, które uzupełniają skład termogenika.
 • spalacz również powinien stymulować, pobudzać do działania, dodawać motywacji do treningów. Wykorzystanie preparatów na bazie kofeiny, jak i składników, które wykazują działanie synergistyczne, będzie wpływało korzystnie na możliwości wysiłkowe. Z tego też powodu, osoby trenujące, chętniej będą podejmowały decyzje o treningu, co z kolei przełoży się na szybszą utratę tłuszczu.

Jeśli chcemy więc jak najszybciej osiągnąć efekt szczupłej sylwetki, wykorzystać możemy nowość od firmy ALLNUTRITION, spalacz REDOX. Stanowi on połączenie komponentów wykazujących głównie działanie termogeniczne. Co więcej, poziom pobudzenia po jego spożyciu, pozwala na przeprowadzenie intensywnego wysiłku, który można wykonywać w dłuższej perspektywie czasu. Co więcej, REDOX został opracowany przez specjalistów z dziedziny żywienia człowieka, technologów, jak i dietetyków, co stawia produkt w czołówce suplementów redukujących poziom tłuszczu.


forskolina-odchudzanie-1200x689.jpg

Pokrzywa indyjska, która jest źródłem forskoliny, jest rośliną, która zainteresowała świat suplementacji swoim działaniem redukującym poziom tłuszczu. Jak się okazuje, wpływa ona znacząco na poziom lipolizy, nasilając reakcje związane z rozkładem tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, posiada ona jeszcze szereg właściwości modulujących parametry naszego ciała jak np. praca trzustki, czy też funkcje nadnerczy, o których warto pamiętać, korzystając z suplementu.

Pokrzywa indyjska pochodzi z obszarów Indii, gdzie wykorzystywana była w medycynie hinduskiej przez wieki. Roślinę stosowano w szeregu problemów zdrowotnych, głównie dotyczących układu krwionośnego, moczowego, oddechowego, a także jako wsparcie w problemach ze snem.

W suplementacji sportowej z kolei stanowi głównie dodatek do suplementów spalających tkankę tłuszczową. Oprócz działania lipolitycznego forskolina doskonale hamuje również działania dążące do syntezy nowych adipocytów. Co więcej, pośredni wpływ na funkcje tarczycy, będzie podtrzymywał efektywność pracy metabolizmu, dbając o jego odpowiednie tempo.

Działanie biologiczne rośliny zawdzięczamy zawartym w składzie coleonolą, które wykazują właściwości zwiększające stężenie cAMP. Poprzez wpływ na cyklazę adenylową, w wyniku szeregu reakcji biochemicznych, dochodzi do stymulowania hormonów, odpowiedzialnych za funkcje lipolityczne. Przyspieszeniu ulega transport wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają wykorzystaniu na potrzeby energetyczne. Co więcej, działanie forskoliny wpływa również na poziom termogenezy, co będzie przyczyniało się dodatkowo do nasilania procesów związanych z utratą tłuszczu, jak i wpływem na hamowanie apetytu. Jak wykazują niektóre badania, suplementacja forskoliną przyczynia się również do poprawy profilu lipidowego zmieniając proporcje lipoproteiny HDL do LDL.

Jakie właściwości jeszcze posiada forskolina?

Suplementacja forskoliną wpływa na szereg funkcji naszego ciała. Jej działanie biologiczne odnotowano w takich obszarach jak:

 • działanie przeciwzapalne, łagodzące zarówno stany ostre, jak i przewlekłe,
 • wsparcie w problemach niedoczynności tarczycy, poprzez działanie ukierunkowane na poprawę przepływu krwi przez gruczoł tarczycowy,
 • wspomaga pracę serca, poprzez poprawę ukrwienia mięśnia sercowego, co przekłada się na efektywniejszą pracę naczyń wieńcowych.

Warto wspomnieć dodatkowo, że forskolina wykazuje również wpływ na poprawę parametrów hormonalnych, związanych z pracą trzustki, praca nadnerczy, czy produkcja testosteronu.


rozeniec-gorski-odchudzanie-1200x689.jpg

Różeniec górski należy do roślin, których działanie skupione jest na redukowaniu poziomu stresu. Roślinę jako pierwsi odkryli rosyjscy badacze i to oni zauważyli jej niezwykłe właściwości tonizujące. Podczas badań okazało się, że różeniec, obniża poziom stresu, poprawiając dodatkowo samopoczucie i nastrój. Działanie te, klasyfikują suplementy na bazie różeńca do grupy tzw. adaptogenów.

Jak działa?

Substancje, które zawarte są w roślinie, takie jak rozawiny i salidrozydy, wykazują wpływ na korę mózgową, zwiększając jej aktywność, co sprawia, że poprawie ulegają funkcje poznawcze mózgu, jak i znaczna poprawa koncentracji, czy procesu zapamiętywania. Co więcej, badacze sugerują, że substancje aktywne, zawarte w roślinie, mogą również przyczyniać się do odczucia lekkiej stymulacji pracy mózgu, zwiększając jego aktywność przy jednoczesnym zmniejszeniu podatności na przemęczenie, jak i uczucie znużenia.

W suplementacji różeniec wykorzystywany jest głównie jako preparat redukujący stres. Co więcej, jego działanie, sprzyja walce z bólami głowy, które mogą mieć podłoże stresogenne. Oprócz działania niwelującego poziom stresu wykazuje również wsparcie adaptacyjne na tej płaszczyźnie, podnosząc próg tolerancji na sytuacje stresogenne.

Jakie ma znaczenie w sporcie?

Różeniec górski w sporcie wykorzystywany jest ze względu na swoje silne właściwości adaptogenne. Oznacza to, że wspomaga przystosowanie układu nerwowego do poziomu wysiłku i obciążenia treningowego, zapobiegając powstawaniu stanów tzw. wypalenia i braku chęci na treningi. Co więcej, działanie różeńca sprawia, że progresja treningowa może przebiegać efektywniej, bez zakłóceń, co jest dość istotne w przypadku osób trenujących intensywnie, zwłaszcza na poziomie zawodowym.

W suplementach okołotreningowych, jak np. spalacze tłuszczu, ma na celu wspomaganie wysiłku fizycznego, poprzez podtrzymanie motywacji do działania, chęci do podejmowania wysiłku fizycznego, co przekłada się na większe możliwości treningowe. Dzięki suplementacji różeńcem, możemy trenować intensywniej i dłużej, dbając jednocześnie o układ nerwowy, aby nie uległ przetrenowaniu.

Co ważne, różeniec górski wykazuje właściwości wspomagające tzw. oczyszczenie receptorów, odpowiedzialnych za odbiór sygnałów, stymulujących układ nerwowy. Oznacza to, że w przypadku, gdy nasz organizm nie reaguje na stymulanty np. typu kofeina, wykorzystanie suplementacji tą rośliną, przyczynia się do znacznej poprawy oczyszczenia organizmu od działania stymulantów, pozwalając na ponowne cieszenie się z siły np. wypitej kawy.


Kapsaicyna-1200x689.jpg

Kapsaicyna obecnie wykorzystywana jest szeroko w suplementach, których działanie ukierunkowane jest na redukcje tkanki tłuszczowej. Dzięki swoim właściwościom, które wpływają głównie na podniesienie ciepłoty ciała, stanowią dodatek do preparatów termogenicznych, nasilających tempo przemiany materii w kierunku produkcji ciepła.

Należy ona do związków pochodzenia organicznego, a jej naturalnym źródłem są ostre papryczki chili. Co ciekawe, jej właściwości przeciwbólowe wykorzystywane są w celach łagodzenia stanów bólowych.

Jak działa?

Spożycie papryczki chili, która jest zasobna w kapsaicynę sprawia, że podrażnieniu ulega receptor waniloidowy, odpowiedzialny m.in. za uczucie ciepła. Działanie to powoduje, że spożywając suplement, zawierający w składzie kapsaicynę, zaczynamy odczuwać podniesiona temperatura ciała. Co więcej, efekt ten, będzie stymulował wyrzut katecholamin, takich jak: adrenalina i noradrenalina, które podobnie aktywowane są np. w silnej sytuacji stresowej.

Sytuacja ta sprawia, że nasileniu ulega tempo przemian metabolicznych w tym wspomniana wyżej lipoliza, odpowiedzialna za uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych do krwiobiegu.

Dodatkowo, w badaniach naukowych wykazano, że działanie kapsaicyny, posiada również właściwości wpływające na zmianę aktywności białka serca, odpowiedzialnego za metabolizm związków odżywczych i produkcję ciepła.

Inna ważną właściwością jest fakt, że kapsaicyna, blokuje dojrzewanie komórek tłuszczowych, jak i stymuluje je do apoptozy.

Inne ciekawe właściwości

Kapsaicyna wykorzystywana jest również jako element suplementów diety, aby wspomóc ich przyswajanie i trawienie. Niewielki dodatek kapsaicyny wspomaga ukrwienie tkanek żołądka, czy też dwunastnicy, nasilając krążenie krwi w tym rejonie, co wiąże się z szybszym transportem składników odżywczych.

Kapsaicyna posiada również ważną rolę w przywróceniu funkcjonowania gospodarki glukozowej. Wpływa ona na parametry wrażliwości insulinowej tkanek, co odpowiada m.in. za efektywniejsze wykorzystanie glukozy na potrzeby energetyczne. Efekt ten przyczynia się również do wsparcia w redukowaniu tłuszczu z miejsc najbardziej opornych, uzależnionych od tego, jak funkcjonuje gospodarka insulinowa, czyli tzw. “boczków”.

Kapsaicyna bywa również składnikiem maści rozgrzewających, których zadaniem jest łagodzenie lekkich stanów zapalnych, jak i odczuć bólowych np. po urazie.


kofeina-redox-1200x689.jpg

Kofeina należy do organicznych związków chemicznych, które to z kolei należą do grupy alkaloidów purynowych. Kofeina w suplementacji wykorzystywany jest głównie w formie syntetycznej, jednak jej pozyskiwanie może odbywać się również drogą naturalną, a jej źródłem jest np. kawa, kakaowiec, guarana, czy też yerba mate. Po kofeinę w codziennej diecie sięgamy głównie pijąc naszą ulubioną małą czarną, czyli kawę. Jakie są jeszcze jej ciekawe właściwości, które wykazują działanie wspomagające organizm?

Kofeina jako stymulant

Wykorzystanie kofeiny w suplementach diety znalazło swoje miejsce, jako baza dla produktów działających termogenicznie i pobudzająco. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów adenozynowych w mózgu, co sprawia, że przestajemy odczuwać zmęczenie, jak i brak chęci do treningu. Co więcej, działanie kofeiny polega na lekkim wsparciu przeciwbólowym, co sprawia, że aktywność fizyczna może być wykonywana na wyższym, intensywniejszym poziomie.

Kofeina jako spalacz tłuszczu

Działanie kofeiny również oznajmia się jako wsparcie podczas redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie termogeniczne. Kofeina znacznie podnosi ciepłotę ciała, co sprawia, że procesy lipolityczne przebiegają dużo sprawniej. Oznacza to, że suplementacja kofeina wspomaga efektywność odchudzania, a Ty jesteś w stanie spalić więcej kalorii pochodzących ze zmagazynowanej energii.
Co więcej, działanie termogenicznie wpływa znacznie na ograniczenie apetytu, co w przypadku redukcji nie pozostaje bez znaczenia.

Kofeina na pamięć i koncentrację

Wykorzystanie kofeiny znalazło również swoje miejsce jako element wspomagania układu nerwowego. Suplementacja podnosi znacznie możliwości układu nerwowego, wpływając na takie aspekty jak pamięć, możliwości zapamiętywania i kojarzenia, jak i na skupienie/koncentrację. Sprawia to, że zastosowanie kofeiny w suplementacji okołotreningowej, podnosi możliwości organizmu, nie tylko w sferze fizycznej, ale i działania ukierunkowanego na procesy myślowe, co jest ważne w sportach wymagających koncentracji i opracowania strategii działania, jak np. sporty walki.

Kofeina na poprawę nastroju i nie tylko

Naukowcy stwierdzili, że działanie kofeiny wpływa również na poprawę nastroju. Odpowiada ona za uwalnianie dopaminy, co powoduje, że organizm doznaje stanu zadowolenia emocjonalnego. Co więcej, wpływ kofeiny reguluje również poziom histaminy, odpowiedzialnej za działania alergiczne. Z powodzeniem wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób jak np. astma, czy cukrzyca typu II.